skip to Main Content

Tiroid Sağlığı

Her kadın tiroidini test ettirmeli!

Tiroidin metabolizma ve sağlık için önemini ne kadar vurgulasak azdır. Tiroid testlerinizi yaptırın çünkü hormon sağlığınızın temel direklerinden biri olan tiroid sağlığınız sizin yaşam enerjinizi, kilonuzu, beyin performansınızı ve daha pek çok sisteminizi etkiliyor.

Beslenme tarzınız tiroid fonksiyonunu optimize etmek için ayrıca önem taşıyor. Şifa yolculuğunda tiroid kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir organ. Hormon üreten diğer organlarımız gibi onun da işlevini en iyi biçimde yürütebilmesi için belirli besin öğelerine gereksinimi var. Bugün tiroidinizin en çok gereksinim duyduğu 4 minerali sizinle paylaşmak istiyorum. Ama bunları mutlaka doktor kontrolünde doğru şekilde almalısınız.

Tiroidinize En Gerekli Dört Mineral:

Selenyum

Selenyumun tiroide saldıran antikorları azalttığı gösterilmiştir. Otoimmün tiroidit (Hashimoto) hastalığında bağışıklık sisteminizin tiroide karşı olan saldırısını hafifletmede selenyum minerali yardımcı olmaktadır. Selenyum noksanlığının Hashimoto hastalığını tetiklediğini düşündüren bulgular mevcut. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, selenyumun tedavi edici doz aralığının dar oluşudur. Tiroid bezine otoimmün saldırıyı azaltmak için selenyum faydalı olmaktadır ama bu etki doza bağlıdır. Tiroid antikorlarını azaltmak için gereken spesifik selenyum dozunu saptamaya yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda 200 mikrogramın altındaki dozlar tiroid antikorlarının azaltılmasında yeterli olmazken 900 mikrogramın üstündeki dozlar toksik etkili olabilir. Selenyumdan zengin besin kaynakları arasında Brezilya fındığı, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, mantar sayılabilir.

İyot

İyot tiroid sağlığı için iki ucu keskin bir bıçağa benzetilemilir çünkü bazı tiroid hastalarında iyot otoimmüniteyi artırabilir. Ancak iyodun tiroid hormonu üretimi için kesinlikle temel önemesahip olduğu tartışmasız bir gerçektir. İyot ve tirozin tiroid hormonu sentezinin iki temel taşıdır.

Florür, klor ve bromür gibi günlük yaşantımızda çokça karşılaştığımız toksinler iyot dengemizi bozmaktadır. Bunlar onunla aynı kimyasal gruptan olan ama toksik moleküllerdir ve tiroid bezinde iyotu yerinden etme gibi kötü bir özellikleri vardır.

 

Çinko

Tiroid hormonu konversiyonunu destekleyen diğer bir önemli mineral çinkodur. Selenyum gibi çinko da T4’ün T3 e dönüşmesine için gereken enzimde rol oynar. Ayrıca beynin hipotalamus bölgesindeki tiroid hormonu reseptörlerinin uyarılması için çinkoya ihtiyaç vardır. Başka bir deyişle, yeterli çinko olmadığından hipotalamus tiroid hormonu düzeylerini algılayamayacağından, tiroid düzeyleri düşük olsa bile üretimi artırma komutu veremez. Bu iki faktörden ötürü çalışmalarda çinko noksanlığı ve tiroid üretiminde azalma ve hipotiroidi arasında ilinti olduğu bulunmuştur.

 

Çinko aynı zamanda östrojen, progesteron ve testosteron metabolizması için yararlıdır. Et, istiridye, kaju fıstığı, nohut ve diğer baklagiller zengin çinko kaynaklarıdır. Hayvansal gıdalar çinkodan daha zengindir. Kaliteli bir multivitamin formunda veya çinko desteği olarak alınabilir. Günde en az 25 mg çinko alındığında bakır ile evlendirmeye dikkat edilmelidir. Çinkonun tek başına alınması vücutta bakırın eksilmesine neden olabilir. O nedenle ikisi birlikte alınmalıdır.

 

Demir

Demir tiroid hormonunun isimsiz kahramanıdır diyebiliriz. Demir iyodun aktive olması için elzem bir mineraldir. Demir tarafından aktive edilmediğinde iyot tiroid tarafından kullanılamaz. T4’ü T3 e çeviren esas minerallerden biri olması nedeniyle tiroid sağlığı için vazgeçilmezdir!

Bu denli kritik olmasına karşın demirin tiroid sağlığındaki yerinin yeterince önemsendiği söylenemez.

Demir eksikliği anemisini (kansızlık) yakalamak için tam kansayımı işe yarayan bir testtir ama demir depolarının boşaldığını göstermede bu test uygun olmayabilir. O nedenle ferritin bakılması demir eksikliği hakkında fikir verebilir. Ferritin demirin depo formudur. Alyvuvarlar nakit demir hesabı iken ferritin mevduat hesabı olarak görülebilir. Laboratuar testinde ferritin 90 civarında olmalıdır. Eğer 20 yada 30 gibi düşük seviyelerde ise demir eksikliğini gösterir. Ama vücutta enflamasyon varsa ferritin yüksekliği doğru bir gösterge olmayabilir.

Kırmızı et, ciğer gibi hayvansal gıdalar iyi birer demir kaynağıdır.  Demirin emilimi güç bir mineral olduğu unutulmamalıdır. Sindirimle ilgili problemler demir emilimini etkileyebilir. Günde 25-30 mg demir desteği kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Adet gören kadınlarda demir kaybı yerine konulmalıdır.

 

http://www.medscape.com/viewarticle/777483_2

https://www.hindawi.com/journals/ije/2017/1297658/

https://www.endocrineweb.com/news/thyroid-diseases/17120-study-links-low-selenium-diet-thyroid-disease

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003098/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23046013

 

 

 

Back To Top