skip to Main Content

Shea Butter: Cildiniz için mükemmel bir doğal destek

Shea butter (karite yağı), Shea (Karite) ağacının tohumlarındandan elde edilen yağdır. Doğal yapısı A ve E vitaminleri ve linoleik asitlerden zengindir. UV ışınlarına karşı korunma sağlamanın yanında (SPF ~6) cilt sağlığı için önemli olan esansiyel yağ asitleri ve kolajen üretimi için gerekli bileşikler içerir. Shea butter Afrika ülkeleri gibi cildi yıpratıcı şartların hüküm sürdüğü bölgelerde yüzyıllardar cilt ve saç bakımı amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özellikleri ve Yararları
Nemlendirici Etki: Shea butter içerdiği yüksek yoğunlukta doğal vitaminler ve yağ asitleri nedeniyle cildimiz için inanılmaz besleyici ve nemlendirici bir yağdır. Kuru ciltleri nemlendirmek ve normal ciltlerin kendi doğal yağını korumak için kullanılabilir.
Enflamasyon Giderici Etki: 2010 yılında yapılan bir çalışmada sinnamik asit ve başka doğal özellikleri sayesinde shea yağının enflamasyonu önleyici olduğu bulunmuştur. Bilhassa içerdiği lupeol cinnamate, cilt enflamasyonunu azaltarak cildin yapısındaki bozulmayı ve mutasyonları önlemeye yardımcı olmaktadır. Bazı akneli ciltler için de faydalıdır.
Yumuşatıcı ve Yenileyici Etki: Shea butter cildin doğal kolajen üretimini destekleyen bir yağdır. İçerisindeki oleik, stearik, palmitik ve linolenik asitler cildin kurumasını önleyerek yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar. Uzun süreli kullanımda cilt yapısını güçlendirir, cildi yumuşatır ve kırışıklıkları azaltır.
Shea Butter yüziçin doğal bir nemlendirici olarak kullanılabildiği gibi gözaltı torbalarının ve göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde fayda sağlar. Gebelik sonrası karın kırışıklıklarının azaltılmasında yararlıdır. Yazın güneşe maruz kalmış cildin yenilenmesini ve toparlanmasını sağlar. Soğukalgınlığı ve nezlede burun çevresinde oluşan yaraları iyileştirir. Derideki nedbelerinin iyileşmesine yardımcı olur. Manikür ve pedikür sonrasında bakım amaçlı kullanılabilir. Makyajdan önce göz kapaklarına az miktarda sürülmesi makyajın daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Back To Top