skip to Main Content

Saçlarınızı Canlandırmanın Yolu Doğru Beslenmeden Geçer

Saçlarınıza İyi Gelen Vitamin, Mineral ve Besin Öğeleri

Canlı ve etkileyici saçlara sahip olmak, çoğumuz için bir güzellik göstergesi olduğu kadar, saçlar sağlığımızın da yansımasıdır. Vücudun başka bölümleri gibi saçların sağlıklı olması ve uzaması için değişik besin öğelerine gereksinimleri vardır. Pek çok beslenme noksanlığı ile saç dökülmesi veya saçların sağlıksız görünümü arasında bağlantı vardır. Öte yandan yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler saçları etkileyebilir ama en uygun beslenme sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmanın temel koşuludur. Ama vücudun bir bütün olduğunu hep hatırlayalım, yani aşağıdaki vitamin ve mineralleri yalnızca saçlarımız sağlıklı olsun diye değil, biz sağlıklı olursak saçlarımız da sağlıklı olur düşüncesiyle kullanalım:

A vitamini

Bütün hücrelerin çoğalmak için A Vitaminine ihtiyacı vardır. İnsan vücudunun en hızlı çoğalan hücresi olan saçlar da buna dâhildir. A vitamini sebum adı verilen yağlı bir madde üreten deri bezlerine de yardımcı olur. Sebum saçlı deriyi nemlendirir ve saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.  A vitamininden noksan olan beslenme tazı saç dökülmesi dahil pek çok soruna yol açabilir. A vitamini azı karar çoğu zarar diyebileceğimiz bir vitamindir zira fazlası tehlikelidir. A vitamini aşırı dozu da yine saç dökülmesine neden olur. A vitamini alınabilecek besinler deyince en iyi kaynaklar havuç, bal kabağı, ıspanak, tatlı patates (şeker patatesi), kale gibi bitkilerdir. Bunların tümü A vitamininin ön maddesi olan beta-karotenden zengindir. Beta karoten vücutta A vitaminine dönüştürülür. A vitamini süt, yumurta, yoğurt gibi hayvansal gıdalarda da bulunur. Morina balığı karaciğeri yağı (cod liver oil) özellikle iyi bir kaynaktır.

B Vitaminleri

Saçlar için en gerekli B vitamini, biotin denilen B 7 vitaminidir. Biotin eksikliği ile saç dökülmesinin bağlantılı olduğu, çalışmalarda gösterilmiştir. Biotin saç dökülmesini önlediği söylenen pek çok ürüne eklenmektedir ama biotinden fayda görenler biotin eksikliği olanlardır.

Diğer B vitaminleri saçlı deriye ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol aldıklarından saçlar için dolaylı bir öneme sahiptir. Tam tahıllar, badem, et, balık, deniz mahsulleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler B vitamini kaynaklarıdır.

C Vitamini

Serbest radikal molekülleri saçların yaşlanmasına yol açar. C vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruyucudur. Ayrıca vücudun saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen proteinini üretmesi için C vitaminine gereksinimi vardır.

C vitamini saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demirin vücuda emilmesine de yardım eder.

Çilek, yeşil biber, turunçgiller iyi birer C vitamini deposudur.

D Vitamini

Düşük vitamin D düzeyleri ile saç dökülmesi arasında ilişki vardır. Araştırmalarda D vitamininin yeni saç kökleri oluşmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. D vitamininin saç yapımında rolü olduğu düşünüldüğünden saç dökülmesi şikayetinde D vitamini eksikliği araştırılmalıdır. Vücudumuz D vitaminini güneş ışınlarından sentezler. Yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve D vitamini katkılı gıdalar bu vitaminin alınabileceği kaynaklardır.

 

E Vitamini

C vitamini gibi E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır. Saç dökülmesi olan kişilerde yapılan bir çalışmada 8 ay süreyle E vitamini desteğinden sonra saç büyümesinde %34.5 artış olmuştur. Plasebo grubunda ise artış sadece %0.1’dir.  Ay çekirdeği, badem, ıspanak ve avokado iyi birer E vitamini kaynağıdır.

Demir

Demir hücrelere oksijen taşıyan alyuvarlarda bulunan hemoglobin molekülünün merkezinde yer alır. Saç büyümesi dahil pek çok vücut işlevi için önemli bir mineraldir. Kansızlığa neden olan demir eksikliği saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında olup kadınlarda özellikle sıktır.

Deniztarağı, istiridye, yumurta, kırmızı et ve mercimek demirden zengin gıdalardır

Çinko

Çinko vücudumuzda yüzlerce enzimin yapısında bulunan yaşamsal bir mineraldir. Saç yapımı ve onarımında önemli rolü vardır. Saç köklerinin çevresinde yer alan yağ bezlerinin çalışmasına da yardım eder. Saç dökülmesi çinko eksikliğinin sık görülen bir belirtisi. Çinko eksikliğine bağlı saç dökülmesinin çinko destekleriyle azaldığı, çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak çinkonun fazlası, saç dökülmesine neden olur. O nedenle normal sağlıklı kişiler, çinko desteği almak yerine istiridye, karides, kırmızı et, ıspanak, buğday rüşeyme, kabak çekirdeği ve mercimek gibi çinkodan zengin doğal kaynaklardan tüketerek çinko ihtiyacını karşılamalıdır.

Protein

Saç esasen tümüyle proteinden ibarettir. O nedenle saçların sağlıklı olması için yeterli protein alınmalıdır. Protein eksikliği saçları etkiler, hattâ saç dökülmesine yol açar. Kemik suyu, yumurta, somon, tavuk eti kaliteli protein içeren gıdalardır.

Çok düşük kalorili diyetler ve proteinden fakir beslenme tarzı saç dökülmesini tetikleyen faktörlerdir. Düşük kalorili diyetlerde vücut için gerekli yağ, protein, vitamin ve mineraller bulunmadığından kilo kaybedeyim derken saçlarınızı kaybetmeniz mümkündür. Saç dökülmeniz varsa öncelikle, vitamin ve mineral noksanlıkları ve hormonal nedenler, toksinler vb. gibi bir doktor tarafından araştırılması gereken durumlar kontrol edilmelidir. Zira gereksiz yere vitamin ve mineral kullanımı yarardan çok zarar getirebilir. Günün sonunda saçlarımızın canlılığının, genel sağlığımızdan ayrı düşünülemeyeceğini ve ancak gerçek gıdalardan oluşan dengeli bir beslenmenin, saçlarımız için gerekli besin çeşitliliğini içerdiğini unutmayalım.

 

Back To Top