skip to Main Content

Probiyotiklerin Yararları

Probiyotikler: Bağırsak Dostu Sağlıkçı Bakteriler

Probiyotikler turşu, kefir, yoğurt gibi fermante gıdalarda ve probiyotik besin destekleri yoluyla alınabilen canlı mikroorganizmalardır. Sindirim sistemimizdeki yararlı/zararlı bakteri dengesinin veya dengesizliğinin genel sağlık durumumuz ve hastalıklarla yakından bağlantılı olabileceğini artık daha iyi anlıyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalar her geçen gün artıyor. Probiyotikler bağırsak bakterilerinin sağlıklı dengesini teşvik ederken sağlığımıza da pek çok katkı sağlıyor. Kolay kilo verebilmek, sindirim sağlığı, bağışıklık işlevinin güçlenmesi gibi yararlar bunların başlıcaları.

Probiyotiklerin en önemli sağlık yararlarına şimdi birlikte göz atalım:

Probiyotikler Sindirim Sisteminizde Dost Bakterilerin Ağır Basmasına Yardımcı Olur

Probiyotiklerin yararları onların bağırsaklarda doğal dengeyi kurabilmelerinden kaynaklanır. Sindirim kanalının mikrobiyolojik dengesizliği, zararlı bakterilerin çok fazla iken yararlı bakterilerin yeterli miktarda olmamasının sonucudur. Bu dengesizlik yanlış beslenme tarzı, antibiyotik gibi ilaçların kullanılması gibi nedenlere bağlı olabilir. Alerjiler, kilo artışı, hattâ bazı ruhsal sorunlar bu dengesizlik arasında bağlantı olabileceğine ilişkin araştırmalar var.

 

Probiyotikler İshali Önleyebilir ve Tedavi Edebilir

Probiyotiklerin ishali önleme veya şiddetini azaltıcı etkileri iyi bilinmekte. Antibiyotik alımının sık görülen bir yan etkisi olan ishal, antibiyotiklerin bağırsaklardaki yararlı/zararlı bakteri dengesini bozmalarından kaynaklanır. Probiyotik kullanımı, antibiyotikle bağlantılı ishal riskini azaltmaktadır. Dahası probiyotikler enfeksiyon kaynaklı diyare riskini de düşürmektedir. Buna turist diyaresi denen ve seyahat edenlerin sıkça başına gelen ishaller de dahildir. Onun için seyahate çıkarken yanınıza probiyotik almayı ihmal etmeyin.

Probiyotiklerin etkinliği, tiplerine ve dozlarına göre değişiklik gösterir. Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei bakterileri ve Saccharomyces boulardii mayası ishal riskini en çok azaltan probiyotiklerdir.

 

Probiyotik Destekler Ruh Halinize İyi Gelebilir

İkinci beyin denen bağırsakların sağlığı ile ruh sağlığımız arasında bağlantı olduğunu gösteren çalışmaların sayısı artıyor. Bifidobacterium ve Lactobacillus içeren probiyotikler 1–2 ay alındıklarında kaygı, depresyon, otizm, obsesif-kompülsif bozukluk gibi durumlarda düzelme sağlamış. Ayrıca sekiz hafta kullanıldıklarında depresyonun yanı sıra insülin ve (bir iltihap göstergesi olan) C-reaktif proteinde azalma olmuş.

Probiyotikler ve Kalp Sağlığınız

Probiyotiklerin LDL (“kötü”) kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalbinizin korunmasına yardımcı olabilir. Bazı bakteriler laktik asit ürettiklerinden, bağırsaklarda kolesterolden oluşan safrayı parçalayarak geri emilmesini önlemek suretiyle kolesterolü düşürebilir. Probiyotik yoğurt tüketenlerde yapılan çalışmalarda 2–8 haftada total kolesterolde %4 ve LDL kolesterolde %5 azalma olmuş.

Bağışıklık Sistemi

Probiyotikler vücuttaki doğal antikorların üretimini teşvik ediyorlar.  IgA üreten hücreler, T lenfositler ve doğal katil  hücreler gibi bağışıklıkla ilgili hücrelerin uyarılmasıyla solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları riskini azalttığı bulunmuş.

Probiyotiklerin yararları gördüğünüz gibi saymakla bitmiyor! Bazı alerjiler, egzama gibi cilt hastalıkları, ülseratif kolit, iritabl kolon (sinirli bağırsak) gibi bağırsak hastalıkları da listede var.

Kilo Vermeye Faydaları Var

Probiyotikler besinlerle alınan yağların emilmesini azaltmak, daha uzun  tokluk hissi yaratmak, daha fazla kalori yakılmasını ve daha az yağ depolanmasını sağlamak gibi, çeşitli mekanizmalarla kilo alınmasını önlemeye ve kilo kaybına yardımcı olabilmektedir. Ne var ki bu konuda hepsi eşit değildir. Bazıları kilo vermeyi teşvik ederken tam tersine kilo alınmasına yol açanları da vardır.

Probiyotik Alımı

Yoğurt, kefir gibi fermante süt içeceklerinde, ev yapımı turşularda canlı probiyotik bakteri kültürleri bulunur. Tablet, kapsül, saşe (toz) formunda kurutulmuş bakteriler içeren probiyotik destekleri de alabilirsiniz. Yukarıda söz ettiğimiz faydalarından yarar görmek istiyorsanız probiyotiklerin yeterli miktarda alınması ve mide asidinden zarar görmeden bağırsaklara ulaşması önemlidir. Bu bakımdan probiyotik destek ürünlerini seçerken bu iki özelliğe dikkat etmek gerekir. Birçok çalışmada günde 1 ila 100 milyar canlı organizma veya koloni oluşturan ünite  (CFU) dozajlarının yararlı olduğu gösterilmiştir.

 

Back To Top