skip to Main Content

Okaliptüs uçucu yağının şifalı özelliklerinden yararlanın!

Okaliptüs uçucu yağı okaliptüs ağaçlarının yapraklarında distilasyon yöntemiyle elde edilir. Yaklaşık 23 kilo yapraktan 450 gram kadar uçucu yağ çıkar.
Eucalyptus globulus ve Eucalyptus radiata aromaterapi amacıyla en yaygın kullanılan okaliptüs cinsleridir.
Anavatanı Avustralya olan okaliptüs orada yaşayan sevimli koalaların temel besin kaynağı olmanın yanında Aborijin yerlileri tarafından binyıllardır pek çok hastalığa karşı kullanılmaktadır. Enfeksiyonlara karşı çok etkili olması, üst solunum yollarını rahatlatması, öksürüğe iyi gelmesi ve böcek kovucu özellikleri, ateş düşürücü, baş ağrısı, kas ve eklem ağrılarını geçirmesi iyi bilinen özellikleridir. Geleneksel Çin ve Hint hekimliğinde okaliptüs önemli bir yere sahiptir.
Okaliptüs yağında yüzü aşkın güçlü fitokimyasal (bitkisel bazlı doğal bileşikler) bulunmakta olup bunlar,ın miktarı okaliptüsün cinsine ve kemotiplerine göre değişkenlik gösterir.
Okaliptüs yağının içerdiği başlıca fitokimyasallar arasında citronellal, aromadendrene, alpha-phellandrene, beta-phellandrene, alpha-pinene, beta-pinene, piperitone, (E)-methyl-cinnamate, para-cymene, gamma-terpinene, 1,8-cyneol (eucalyptol), geraniol, geranial sayılabilir.
Anti-Mikrobiyal Etki
Çok sayıda çalışma okaliptüs yağının pek çok farklı bakteri suşuna karşı etkili olduğunu göstermiştir. Hastane enfeksiyonlarına yol açan Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), çocuklarda rastlanan H. influenzae tip b (Hib), KOAH hastalarında görülen H. parainfluenzae ve pnömoni etkeni Streptococcus pneumoniae bakterilerine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Candida albicans mantarı ve Herpes virüslerine karşı güçlü antifungal ve antiviral etkiye sahiptir.
Alman araştırmacılar herpes simplex virus-1 ve -2’ye karşı çayağacı yağı (tea tree oil) ve okaliptüs yağının bu virüslerin çoğalmasını anlamlı ölçüde önlediğini bulmuşlardır.
Anti-Enflamatuar Etki
Okaliptüs yağının solunum yollarını rahatlatıcı etkilerinin içerdiği dört adet güçlü fitokimyasal bağlı olduğu düşünülmektedir:
Eucalyptol (1,8-cineole). Solunum yollarında enflamasyon sürecini yatıştırıcı özelliği vardır. 2016 yılında yapılan bir çalışmada Çin’li araştırmacılar 1,8-cineol’ün akciğerlerde enflamasyonu etkin biçimde önlediğini ve gribal enfeksiyonlara karşı korunma sağladığını göstermişlerdir.
Pinocembrin. Avustralyalı ve Amerikalı araştırmacılar tarafından yayınlanan bir çalışmada (2016) bu flavonoidin güçlü anti-enflamatuar özelliklerinin olduğu bulunmuştur.
Gamma-terpinene. 2015 yılında Brezilya’da yapılan bir çalışmada okaliptüs yağındaki gamma-terpinenin akut enflamasyon yanıtını yatıştırdığı gösterilmiştir.
Ellagitannin. Bu polifenol bileşiğinin antioksidan ve anti-enflamatuar yararları olduğu Mısırlı araştırmacılar tarafından gösterilmiştir (2015).

Anti-Diyabetik Etki
Eucalyptus globulus polifenollerin ve flavonoidlerin dört hafta süreyle alındığında tip 2 diyabette plazma glukoz düzeylerini anlamlı ölçüde düşürmede etkili bulunmuştur.
Ağrı Kesici ve Anti Hipertansif Etki
2013 tarihli bir Kore çalışmasında okaliptüs yağı inhalasyonu ile diz eklemi protezi cerrahisi geçiren 52 hastada etkili ağrı kontrolü sağladığı bulunmuştur. Ayrıca tansiyon yüksekliği olan hastalarda kan basıncında anlamlı düşme olmuştur.
2012 yılında Japon araştırmacılar okaliptüsün içerdiği 1,8-cineole bileşiğinin analjezik ve anti-enflamatuar etkilerinin insanlarda TRPA1 olarak bilinen reseptörün inhibisyonuna bağlı olduğunu bulmuşlardır.
Ökaliptus yağının anti-Kanser etkisi olabilir mi?
2014 tarihli bir çalışmada Ürdünlü araştırmacılar laboratuar deneylerinde okaliptüs yağının lenfoma hücrelerine karşı güçlü sitotoksik etki gösterdiğini bulmuşlardır. Hormon reseptörü pozitif meme kanseri hücreleri, gırtlak kanseri ve kolon kanseri hücrelerine karşı okaliptüs özütleri güçlü sitotoksik aktivite göstermiştir. Bu çalışmalar gelecekte okaliptüsün kanser tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Bağışıklığı Uyarıcı Etki
İtalyan araştırmacılar tarafından 2008 yılında BMC Immunology dergisinde yayınlanan bir makalede Eucalyptus globulus yağının, hücre aracılıklı bağışıklık yanıtında rol oynayan makrofajları aktive ettiği gösterilmiştir.
Beyin Performansını Artırıcı Etki
Zihinsel aktiviteyi uyarıcı etkisi uzun zamandır bilinen okaliptüs yağının kan damarlarını genişletici (vazodilatör) etkisi beyine giden kan akımını artırmak suretiyle zihinsel performansı artırabilir.
Okaliptüs Uçucu Yağının Kullanım Önerileri
1. İnhalasyon. Okaliptüs yağı inhalasyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetlerinin hızlıca giderilmesini sağlar. Birkaç damla avuca damlatılarak birkaç dakika derin nefes alınabilir. Hava yayıcısına konularak da kullanılabilir.
2. Haricen Uygulama. Tatlıbadem, jojoba, hindistancevizi, zeytinyağı gibi bir sabit yağda seyreltilerek masaj şeklinde uygulama yapılabilir. Birkaç damla okaliptüs yağını bir bardak epsom tuzuna karıştırarak bu karışımı sıcak su dolu banyo küvetinde çözebilirsiniz. Kas ağrıları ve idrar yolu enfeksiyonu şikayetleri için mükemmel bir banyo terapisidir.
3. Dahili uygulama. Birkaç damla okaliptüs yağını 100 ml kadar badem veya pirinç sütü içerisine karıştırıp içebilirsiniz. Ya da birkaç damla okaliptüs yağını bir tatlı kaşığı halis bala ekleyerek yiyebilirsiniz.
Pratik Formüller
Antiseptik etkili hava yayılımı: Hava yayıcısında eşit miktarda Okaliptüs yağı, Tıbbi lavanta yağı (Lavandula angustifolia) ve Citrus limon yağı karıştırılarak kullanılır.
Solunum yolu enfeksiyonları: 3 damla okaliptüs yağı, 5 ml sabit yağ (tatlıbadem yağı gibi) ile karıştırılarak günde 2-3 defa göğse masaj şeklinde uygulanır.
Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Kullandığınız yağın güvenilir bir kaynaktan tedarik edilen tıbbi dereceli bir esansiyel yağ olması gerekir.
Gebe ve emziren kadınlara önerilmez. Altı yaşından küçük çocuklara kullanılmamalıdır.
Astım ve solunum yolu alerjisi olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Okaliptüs yağı duyarlı ciltleri tahriş edebilir. Yüz, boyun gibi duyarlı alanlara uygulanmadan önce seyreltilmelidir. Uçucu yağlar cilde uygulanmadan önce patch testi yapılmalıdır.

Back To Top