skip to Main Content

Mutluluk için Yitirmemeniz Gereken 5 Özellik

Mutluluk için Yitirmemeniz Gereken 5 Özellik

Günaydın Sevgili Dostlarım, iyi haftalar dilerim. Mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle mutlulukla ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum bugün sizlerle. Kendim ve hayatımla ilgili yaptığım çalışmalar bana mutluluğun hayatımıza kattığımız veya katmadıklarımızın dengesinin ne kadar kadar önemli olduğunu gösterdi. Gerçekten mutlu olmak istiyorsak bizi mutsuz eden şeyleri hayatımızdan çıkarmaya ve mutlu edenleri hayatımıza sokmaya çaba göstermemiz gerekiyor. Tabii ki bu her zaman söylendiği katarn basit değil, hatta oldukça karmaşık bir konu. Onun için bu yazımda işin daha kolay olan tarafından yaklaşacağım ve mutlu olmak için yitirmememiz ya da hayatımıza katmamız gereken özelliklerden kısaca söz edeceğim. Hazırsanız başlayalım:)

 

  1. Sevgiyi yitirmeyin.

Siz sevmeyi unutmazsanız sevgi de sizi unutmaz, bir yerlerden gelir ve sizi bulur. Sevgi biz insanları bir birimize kenetleyen çimentodur. Sevgisiz hayat anlamsız ve boş bir hayattır. Sevgiyi ve sevmeyi yitirirseniz kendinizi yitirirsiniz, hayatınızı ıskalarsınız, siz siz olmaktan çıkarsınız. Sevginin hüküm sürmediği hayatlar çok vardır etrafımızda. Onların ne kadar verimsiz ve acıklığı olduklarını eminim farkındasınız.

“Sevmeye inanın. Sevmenin sihirine inanın. Başkalarına inanın. Kendinize inanın. Düşlerinize inanın. Bunlara siz inanmaz iseniz, başka kim inanmasını bekliyorsunuz?” ~ Jon Bon Jovi

 

  1. Gerçek dostlukları yitirmeyin.

Gerçek ve anlamlı dostluklar olmadan hayat neye yarar? İçinizdeki güzellikleri, derinliği ve mükemmelliği görecek olan gözler sizin dostlarınızın gözleridir. Sizi seven, önemseyen ve yoldaşınız olan dostlarınız olmazsa mutlu olabilir misiniz? Sizin kozmik suretiniz dostlarınızın yansıttığı ve sizin onlara yansıttığınızla şekillenir.

“Bu dünyada hâlâ harika insanlar var. Onlar yontulmamış değerli taşlardır. Düştüğünüzde size ayağa kaldıran onlardan başkası değildir. Ancak düştüğünüzde onları görebilirsiniz! Onlar ki sizi yargılamazlar. Tekrar ayağa kalktığınızda gerçek dostlarınızın kimler olduğunu unutmayın!”  ~ C. JoyBell C.

 

  1. Şükran duygunuzu yitirmeyin.

Hayat kimi zaman zihninizin ve duygularınızın size gösterdiği gibi/kadar kötü değildir aslında. Bu gerçeği ancak sızlanmayı ve sürekli eleştirmeyi bıraktığınız zaman kavrayabilirsiniz. Dünyada yanlış olan şeyleri bir yana bırakın ve onun yerine doğru olan şeylere odaklanın, onları yapanları takdir edin, destekleyin. Size ve insanlığa yapılan iyiliklere şükran duyun. İyi şeyleri kendine çekenler şükran duygusuyla dolu kalplere sahip olanlardır. Yapılan iyiliklere müteşekkir olursanız bunların daha fazlasını hakkedeceksiniz.

“Hayat boyu başarı için gerekli ve tümüyle ikna olduğum tek husus var ki o da tek bir duygusal özelliğimize sürekli egzersiz yaptırmaktır: şükran duygusu.” ~ Geoffrey James

 

  1. Dürüstlüğü yitirmeyin.

Dürüstlük ve hür iradenizle yaşarsanız ancak, mutluluk sizi gittiğiniz her yerde takip edecektir. Dürüstlük üzerine titreyeceğiniz öz değerlerinizden biri olsun. Göreceksiniz ki hayatınız her geçen gün daha çok bolluk ve berekete kavuşacak.

“Asil bir hayat yaşamak ancak dürüstlükle mümkündür. Siz gittikten sonra geriye kalacak olan şey sevdiklerinizin anılarında kalacak olanlardır.” ~ Marcus Aurelius

 

  1. Umudunuzu yitirmeyin.

Hayat kaç kez başınıza tuğla fırlatmış olsa, kaç kez düşmüş ve yenilmiş olsanız da hiçbir zaman umudunuzu yitirmeyin. Dalgalı ve fırtınalı bir hayatınız olabilir ama suların ne zaman durulacağını, ne zaman güneş açacağınızı bilemezsiniz. Ve o an sandığınızdan daha yakın olabilir.

“Umudunuzu kesmeyin. Umudunuzu yitirdiğinizde her şeyinizi yitirmiş olursunuz. Siz umudunuzu terk ettiğinizde hayatınızı terk etmiş olursunuz.” ~ Pittacus Lore

Back To Top