skip to Main Content

Lor Peyniri: Sağlıklı ve Besin Değeri Yüksek Bir Alternatif

Lor peyniri sütten değişik yöntemlerle hazırlanan hafif aromalı, düşük kalorili çok besleyici bir süzme peynir çeşidi. Aslında  geleneksel peynirlerimizden olsa da yakın zamanda sağlıklı diyetlerin ayrılmaz parçaları olarak sıklıkla önerilmekte. Taze peynir olan lor bol miktarda protein içermekle kalmıyor başka temel besin öğeleriyle dolu bir yapısı var. O nedenle gerek spor yapanlar gerekse kilo verme çabasında olanların beslenme planlarında yerini alıyor.

Lor peyniri aroma kazanması için eski peynirlerde olduğu gibi her hangi bir yaşlanma veya olgunlaşma süreci geçirmez. O nedenle eski peynirlere göre aroması çok hafiftir. Taze peynir olduğundan kısa ömürlüdür, soğukta saklanmalı ve kısa zamanda tüketilmelidir.

Lor sütün sirke veya limon gibi asitlerle pıhtılaştırılmasıyla yapılır. Sütün tüm özelliklerini taşıdığı için çok besleyicidir. Lorun besleyici profili, içerdiği süt yağına göre değişebilir. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilir. Kaşar yapımı sırasında oluşan peynir altı suyundan elde edilen kaşar loru daha makbuldür zira kaşar yapılırken haşlama sırasında peynir altı suyuna bir miktar süt yağı geçer. Çeşitli yemeklerde, kahvaltıda ve tatlılarda kullanılır.

Evde hazırlanabilen çok besleyici bir süt ürünü olan bir bardak az yağlı lorda 163 kalori, 28 gram protein, 6.1 gram karbonhidrat ve 2.3 gram yağ bulunur. Lordaki kalorilerin %70’inden içerisindeki protein sorumludur. Ayrıca önemli miktarda fosfor, sodyum, selenyum, B12 vitamini, riboflavin, kalsiyum, folatın yanı sıra B1, B3 ve B6, vitaminleri, A vitamini, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve bakır vardır. Sonuç olarak  düşük kalorili ve pek çok vitamin, mineral de içeren mükemmel bir protein kaynağıdır.

Lorun evde bile çok basit bir yöntemle hazırlanması mümkün. Ilık sütün içine sirke veya limon suyu gibi asidik bir çözelti damlatılarak süt kesilir. Sütün asitliği arttığında içerisindeki kazein proteini pıhtılaşarak sütün sıvı kısmından ayrılır. Kesmik katılaştığında suyunu daha çok kaybetmesi için pişirilir. Asitliğin uzaklaştırılması için yıkanır ve suyu süzülür.

Lor kilo vermenize yardımcı olur

Kilo vermek için yapılan diyetlerin çoğunda lor peyniri tercih edilmesinin nedeni yüksek protein ve düşük kalori içeriği. Proteinden zengin olması tokluk hissine de yardımcı oluyor. Yumurtaya benzer biçimde tokluk hissi uyaran lor peynirinin bol miktarda kalsiyum içermesi diğer bir avantajı. Kalsiyum gibi süt ürünü bileşenleri özellikle egzersizle kombine edildiğinde kilo kontrolünde kolaylık sağlıyor. Beslenmeyle alınan kalsiyum yağlanmayı azaltan ve yağ kaybını artıran metabolik süreçlerle de ilişkili. Kısacası kilo vermek istiyorsanız lor peyniri yiyerek bir taşla üç kuş vurmuş oluyorsunuz!

 

Lor peyniri ve kas kütlesi

Lor peynirinin sporcular arasında popüler olmasının sebebi kas kütlesi yapımına yarayan yüksek protein içeriği. Lordaki özel proteinler direnç antrenmanlarıyla birleştirildiğinde kas yapımına yardımcı oluyor.

Lordaki protein içeriğinin %80’ini oluşturan kazein, yavaş emilen bir proteindir. Kas yapımında peynir altı suyu (whey) proteini kadar etkilidir ama yavaş emildiğinden ötürü kas yıkımını önlemekte ondan üstündür. Kazein, kas yapımı kapasitesinde artışla bağlantılı olan lösin amino asidinin emilmesini de teşvik eder. Vücut geliştirmeyle uğraşanların çoğu lor peynirini yatmadan önce tüketirler. Bu, amino asitlerin kana ve kaslara daha uzun süre salınmasını sağlayarak kas yıkımını azaltabilir.

 

Lorun diğer yararları

Lorun sağlığımıza yararları daha bitmedi.

İnsülin Direncini Önlemeye Yardım Edebilir: İnsülin direnci tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gelişmesine yol açabilen bir durumdur. Süt ürünlerindeki kalsiyumun insülin direncini %20 civarında azaltabildiğini düşündüren çalışmalar var.

Kemikleri Sağlamlığını Artırabilir: Kalsiyumun yanı sıra lor iyi bir fosfor ve protein kaynağıdır. Bu besin öğeleri kemik sağlığıyla yakından ilişkilidir.

Selenyumdan Zengindir: Bir bardak lor peynirinde, önerilen günlük selenyum miktarının %30’u vardır. Selenyum mineralinin kanda antioksidan koruyuculuğu artırdığı gösterilmiştir.

 

Loru Beslenmemizle Nasıl Bütünleştiririz

Lor peyniri hafif lezzetli aroması ve yumuşak dokusu nedeniyle “her yola gelen” birçok yemek tarifine her öğünde kolayca eklenebilen mükemmel bir tamamlayıcıdır. Gözleme, dürüm, salatalar, meyve, soslar, tost, tam tahıllı gevrekler, yumurta, makarnalar gibi gıdalara eklendiğinde hem tat hem de besin değeri yönünden bunları tamamlar, zenginleştirir.

Süt Ürünlerini Tolere Edemeyenler Dikkatli Olmalı

Laktoz İntoleransı: Süt ürünlerine karşı tahammülsüzlüğü olanlarda lor peyniri bazı sorunlara neden olabilir. Peynirlerin laktoz içeriği peynir yaşlandıkça azalır. Laktoz miktarı taze peynirlerde fazla iken eski peynirlerde düşüktür. Lor bir taze peynir olduğundan, laktoz intoleransı olan kimselerde bu gibi olgunlaşmamış peynirler yüksek laktoz nedeniyle iyi bir seçim değildir. Gaz, şişkinlik, ishal ve mide ağrısı gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

Süt Alerjisi: Laktozdan başka lor peyniri bazı kişilerin alerjik olduğu kazein ve peyniraltı suyu içerir. Bir süt ürüne karşı alerjiniz varsa lor peyniri de size dokunabilir.

Back To Top