skip to Main Content

Limonlu Su

Limonlu Su İçmenin Yararları Neler?

Limonlu suyun kilo vermeyi ve metabolizmaya iyi gelen bir içecek olduğu, çevremizde sıklıkla konuşulan bir konu. Limonlu su enerji düzeylerini, su dikkati, bağışıklık sistemini ve metabolizmayı iyileştirici özelliklere sahip olduğu iddialarıyla son yıllarda popüler bir sabah içeceği oldu. Bu iddiaların gerçek bilimsel kanıtlara mı dayandığını yoksa sağlıkla ilgili dolaşan şehir efsanelerinden mi olduğunu tartışmak istiyoruz. Önce, limonlu suyun ne olduğunu kısaca tanımlayalım. Limonlu su adından kolayca anlaşılacağı gibi, içme suyu ile limon suyu karıştırılarak hazırlanan bir içecek. Kişisel tercihe göre soğuk ya da ılık içilebilir. Suyun içine limon sıkılabileceği gibi, limon dilimi eklenebilir. Taze nane yaprağı, zencefil gibi başka bitki ve baharatlar ilave edenler de vardır. Suya eklenecek limon ve limon suyu miktarı damak tadımıza bağlıdır. Dişlerimizi kamaştıran saf limon suyu, soda limon, şeker (veya tatlandırıcı)  içeren limonata çeşitleri tabii ki limonlu sudan farklı içeceklerdir. Bir bardak suyu yarım limonun suyu ile karıştırdığımızda aşağıdaki besin değerlerini elde ediyoruz:

Kalori: 9. Şeker: 1 gramdan az. Vitamin C: Günlük önerilen miktarın %25’i.  Folat: Günlük önerilen miktarın %1’i Potasyum: Günlük önerilen miktarın %1’i.

Görüleceği gibi, bir bardak limonlu su fazlaca besin öğesi içermiyor olabilir ama düşük kalorili, çok az şekerli, C vitamininden zengin bir içecek. Söz gelimi suya yarım limon yerine yarım portakal sıkmış olsaydık bunun iki katı kalori ve şeker almış olurduk.

Limonlu suda yukarıdakilerin yanı sıra flavonoidler denen antioksidan özellikli, yani hücrelerimizi hasardan koruyan maddeler bulunur. Turunçgillerdeki flavonoidler kan dolaşımı, insülin duyarlılığı ve metabolizmayı başka yönlerden destekleyen yararlara sahip. Limon flavonoidlerinin vücudumuzda oksidatif stresi azaltıcı etkileri olabilir.

Limonlu suyun söz etmemiz gereken bir yararı da en sık rastlanan böbrek taşı cinsi olan kalsiyum taşlarının oluşmasını engellemesidir.  Limon suyunun içerdiği yüksek sitrat miktarı idrarda kalsiyumun başka bileşiklere bağlanarak kum ve taş oluşturmasını önleyebilir. Kısacası sitrat idrarın böbrek taşı oluşturmayı önleme kapasitesini artırır.

Limonlu su, limonun artı suyun yararlarına sahiptir. Suyun tadını beğenmediğinden fazla içmek istemeyenler, eğer limon seviyorlarsa içine limon sıkarak veya limon dilimi atarak daha bol su içebilirler. Bol su içmenin kilo vermekten tutun, duygu durumu ve bellek, kabızlık, egzersiz performansını artırmaya kadar vücudumuzu farklı yönlerden destekleyen çok sayıda yararı olduğunu biliyoruz.

Limonlu suyun sıcaklığı ne olmalı?

Limonlu suyun soğuk içilmesinin ekstra kalori yakılmasına yardımcı olduğu iddia edilirken ılık içilmesinin sindirim sağlığına yararlı olduğu söylenmektedir. Her ikisini de destekleyen  çok az araştırma vardır ve bu sıcaklık farkının anlamlı bir fark yaratması olası değildir. Limonlu suyu canınız nasıl istiyorsa o sıcaklıkta tüketebilirsiniz.

Şimdi gelelim limonlu su hikayesinin şehir efsanesi olan bölümlerine: Bunlar bilimsel kanıtlarla desteklenmeyen iddialar. Belki içlerinde gerçek kırıntıları bulunuyor ama hepsi o. En sık işitilenleri aşağıda aktaralım:

Efsane 1: Limonlu suyun lif içeriği kilo vermeye yardımcı olur.

Limon meyvesi pektin denen bir lif tipi içerir. Pektin iştahı ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ancak, limonlu suyun içerisindeki pektin eser miktardadır yani bu gibi etkiler için hiç yeterli değildir. Bir bütün limonda bile yalnızca toplam 2 gram lif vardır. Özetle limon suyunun kilo vermeye normal sudan daha fazla faydası yoktur.

Efsane 2: Limonlu su vücudu alkali yapar.

Alkali diyeti savunanlara göre  gıdalar vücudunu  asit — alkali dengesini (pH derecesini) etkileyebilir. Limon suyunun vücudu alkalileştirdiği iddia edilmekte. Ne var ki ne kanın ne de hücrelerin pH ‘ı yediklerimizle değişmez.

Efsane 3: Kanserle mücadele

Bu iddia alkali diyet efsanesinde türemiş olup kanserli hücrelerin alkali ortamda yaşayamayacakları öncülüne dayanır. Kanser hücreleri asidik bir ortamı tercih etmekle birlikte çalışmalar bu hücreler alkali ortamlarda da çoğalabildiğini göstermiştir. Ayrıca kanser hücreleri kendi asidik ortamlarını yaratmakta olup alkali gıdalar yemek bunu önlememektedir.

Efsane 4: Detoks

Su vücuttan idrar ve sağlıklı bağırsak hareketleriyle atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Suya limon eklenmesinin, bu süreç üzerinde etkisi yoktur.

Efsane 5: Duygu durumu ve dikkat

Su içmek — limonlu veya değil — sabahları daha iyi odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Efsane 6: Doğal diüretik etki

Bu, bir ölçüde doğru olabilir zira potasyum içeren her gıda idrar yapımını artırabilir — bütün meyveler, sebzeler limon gibi potasyum içerir yani idrar söktürücü etkileri vardır. Ayrıca ne kadar çok su içerseniz o kadar çok idrar yaparsınız.

Sonuç olarak limonlu suyla ilgili abartılı ve bazıları gerçekdışı pek çok iddia olduğu ortada.  Ama limonlu su tümüyle güvenli diyebileceğimiz bir içecek. Dikkat edilmesi gereken bir husus, limondaki asit zaman içerisinde diş minesine zarar vererek dişlerinizde çürük oluşmasını kolaylaştırabilir. Limonlu suyu pipetle içerseniz dişlerinizle temasını azaltabilirsiniz. Ya da sonrasında ağzınızı duru su ile çalkalayabilirsiniz. Limonlu su içtikten sonra dişlerinizi fırçalayacaksanız bir saat bekleyin ya da önceden fırçalayın zira diş minesi asitle yumuşamış durumda iken fırçalamak mineye zarar verebilir.

Son söz: Limonlu su, limon ve suyun yararlarını birleştiren, C vitamini ve flavonoidlerden zengin, ferahlatıcı aroması olan, dinçlik veren bir içecek, sırf güzel tadı için bile içilebilir.

 

Back To Top