skip to Main Content

Limon Esansiyel Yağını Evinizden Eksik Etmeyin

Limon esansiyel yağı, gerektiğinde her zaman kullanabileceğiniz uçucu yağlardan biridir. Güçlü detoks etkisinden yararlanmak istiyorsanız bir bardak suya bir damla eklemeniz yeterlidir (üstelik kilo vermeye yardımcı olur). Limon esansiyel yağı sindirimi rahatlatıcı, kolaylaştırıcı özelliklere de sahiptir. Sağlığınızı birçok yönden destekleyecektir…

Bu değerli şifa kaynağını daima evinizde bulundurmanızda fayda var. İşte size limon esansiyel yağının en önemli 5 yararı:

• Sindirime yardımcı olur
• Bağışıklığı destekler ve detoks etkisine sahiptir
• Duygu durumunu dengeler
• Kilo vermeye yardımcı olan güçlü bir anti-oksidandır
• Toksik olmayan bir dezenfektandır

Eğer bana “hemen bugün kullanabileceğim bir esansiyel yağ hangisi” diye soracak olursanız size onu önerirdim.
Zira limon esansiyel yağı ile gayet pratik karışımlar hazırlayabilirsiniz, mesela;

Limon, Lavanta ve Nane esansiyel yağlarıyla yapacağınız basit bir karışım burun akıntısı, hapşırık ve göz yaşarması gibi alerji veya soğukalgınlığı belirtileri için kullanın.

LİMON esansiyel yağı tıkanmış sinüsleri doğal yoldan açar, geniz akıntısını temizlemeye, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

LAVANTA esansiyel yağı çevresel iritanların neden olduğu kaşıntı ve ödem gibi yakınmaları gideren güçlü bir doğal antihistamin olmasının yanı sıra anti depresan etkiye sahiptir.

NANE esansiyel yağı solunum yollarını açarak rahat nefes almanızı sağlar ve yorgunluğu giderir. (Mentha piperita’nın yüksek mentol içeriğini tolere edemeyecek olan 11 yaşın altındaki çocuklar için bahçe nanesi yerine kıvırcık nane (Mentha spicata) uçucu yağı tercih edilebilir)

6-11 Yaş (%2.5 Dilüsyon)
5 damla Lavanta EY
3 damla Limon EY
2 damla Kıvırcık Nane EY (Mentha spicata, Spearmint)
20 mL Hindistancevizi Yağı

12-17 Yaş (%3 Dilüsyon)
7 damla Lavanta EY
7 damla Limon EY
6 damla Nane EY (Mentha piperita)
33 mL Hindistancevizi Yağı

Büyükler (%5 Dilüsyon)
7 damla Lavanta EY
7 damla Limon EY
6 damla Nane EY (Mentha piperita)
20 mL Hindistancevizi Yağı

Kullanım Talimatı: Bu karışımlar mendilden koklanır, ayrıca kulak arkalarına, enseye, sırt derisine ve ayak tabanlarına uygulanır. Limon yağı fototoksik olduğundan, %2 nin üstündeki dilüsyonlarda kullanılıyorsa güneşe çıkılmamalıdır.

Back To Top