skip to Main Content

Kandida Mantarı: Gizli ve Yaygın Bir Sağlık Sorunu (Candida Albicans Aşırı Çoğalması)

Candida Albicans ağız, sindirim kanalı ve vajinada en sık rastlanan mantar (maya) enfeksiyonudur. Deri ve başka mukoza zarlarını da etkileyebilir. Bağışıklık sisteminiz iyi çalışmıyorsa bu tip maya enfeksiyonlarıyla oldukça sık karşılaşabiliriz. Kandida enfeksiyonu vücudun bir yerinden başka bir yerine göç edebilir. Bağışıklığı zayıflamış kişilerde kan dolaşımı, kalp ve beyin zarları tutulabilir.
Kandida aslında vücudumuzda belirli miktarda bulunduğunda zararsız olmakla birlikte aşırı çoğaldığında tipik kandida belirtileri ortaya çıkabilir. Sindirim kanalında aşırı çoğaldığında bağırsak duvarını parçalayarak kan akımına karışabilir. Kandida enfeksiyonu kanda yapılan testlerle tanınabilir. Kandidanın ürettiği toksinler aşırı geçirgen bağırsak sendromuna neden olur.
Vücudunuzun doğal asit-baz dengesi (pH dengesi) bozulduğunda kandida çoğalması kontrolden çıkarak sistemik bir sağlık sorunu haline gelir. O nedenle probiyotikler dediğimiz yararlı bakteriler ve düzgün çalışan bir bağışıklık sistemi bu sinsi ve inatçı enfeksiyona karşı mücadelede temel öneme sahiptir.
Aşırı Kandida Çoğalması Sendromu denen durum, kronik bir sağlık sorunudur. Eğer aşağıdaki belirtilerden üç tanesi veya daha fazlası mevcutsa vücudunuzda aşırı kandida mantarı çoğalması olabilir:
___ Hashimoto tiroiditi, romatoid artrit, ülseratif kolit, lupus, sedef hastalığı, skleroderma veya multipl skleroz gibi bir otoimmün hastalığınız var mı?
___ Cilt veya tırnaklarınızda mantar enfeksiyonu mevcut mu?
___ Kronik yorgunluk, fibromiyalji, hassas bağırsak sendromu var mı? Kendinizi sürekli yorgun hissediyor musunuz?
___ Karın şişkinliği, gaz, kabızlık veya ishal gibi sorunlarınız var mı
___ Odaklanma güçlüğü, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, dikkat bozukluğu yaşıyor musunuz?
___ Egzama, sedef, kurdeşen, rozase, açıklanamayan cilt döküntüleri oluyor mu?
___ Kolayca sinirlenme ya da duygu durumunda değişimler, endişe hali, depresyon gibi ruhsal yakınmalarınız oluyor mu?
___ Vajinal mantar enfeksiyonu, makat veya vajinal kaşıntınız var mı?
___ Mevsimsel alerjik yakınmalar, burun ve kulaklarda kaşıntı var mı?
___ Şeker ve basit karbonhidrat içeren gıdalara karşı aşırı istek duyuyor musunuz?
Bu sorulardan üçü veya daha fazlasına evet dediyseniz kandida çoğalması ihtimali yüksektir. Bu durumda LTT candida gibi kandida çoğalmasını gösteren laboratuar testleri tanıda yardımcı olacaktır.
Kronik kandida (Candida albicans) enfeksiyonunu işaret eden başlıca diğer semptomlar:
• Ağız kokusu
• Dilin üzerinde, ağız mukozasında beyaz bir tabaka olması
• Eklem ağrıları
• Cinsel isteksizlik
• Kronik sinüzit ve alerjiler
• Kronik idrar yolu enfeksiyonları
Kandida enfeksiyonunun sebepleri neler?
Şeker, unlu gıdalar gibi basit karbonhidratlardan zengin beslenme, düzenli alkol kullanımı, stresli yaşam tarzı kandida çoğalmasının beslenmeyle ilgili nedenleri arasındadır. Başka faktörler de aşırı kandida çoğalmasına sebep olabilir:
Geniş Spektrumlu Antibiyotikler
Kimi zaman, vücudumuzu istila eden baktekileri ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanmak gerekebilir. Antibiyotikler kötü bakterilerin yanı sıra iyi bakterileri de yok eder. Sistemimizdeki iyi bakteriler sindirimden ve kandida çoğalmasını kontrol altında tutmaktan da sorumludur. Antibiyotik kullanımından sonra iyi bakterilerin azalması, kandida çoğalmasına elverişli bir ortam yaratabilir.
Doğum Kontrol Hapları
Doğum kontrol hapları doğrudan kandida çoğalmasının nedeni olmasa da fazla şeker tüketen ve antibiyotik kullanan kadınlarda doğum kontrol hapları kandida enfeksiyonunu teşvik edebilir.
Kortikosteroidler
Astım tedavisi için inhalasyon yoluyla kortizon kullananlarda ağızda kandida çoğalması riski artmaktadır. Ağızdaki kandidiyazis hindistancevizi yağıyla gargara veya bir bardak suya damlatılan iki damla karanfil uçucu yağıyla gargara yapılabilir.
Kanser Terapisi
Kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda bağışıklığın bozulması nedeniyle kandida enfeksiyonu görülebilir.
Diyabet
Diyabetik kimselerde ağızdaki ve mukozalardaki şeker düzeyi fazla olması ve bağışıklıkla ilgili bazı sorunlar nedeniyle kandida riski yüksektir.
Kandida Detoksu Nasıl Yapılır
Kandida detoksu sindirim kanalını temizleyip beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek vücudun kandida fazlalığından kurtulmasına yardımcı olur. Kandida detoksu mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Üç aşamalı kandida detoksunun ilk aşamasında yalnızca sıvı gıda alınır, şeker, tahıllar ekmek ve her türlü mayalı gıda, süt ürünleri, alkol, baklagiller, nişasta içeren gıdalar kısıtlanır veya tümüyle kesilir. İkinci aşamada ise buharda pişmiş sebzelerden ve uygun kandida önleyici besinlerden oluşan yarı katı kandida diyetine geçilir. Üçüncü aşamada kandida çoğalmasından koruyucu diyetle devam edilir.
Kandida detoksunda tavsiye edeceğim önemli bir doğal bitkisel destek kişniş yağı. Kişniş yağının kandida mantarını öldürücü özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0099086

Back To Top