skip to Main Content

Elma Sirkesi ile Kilo Verebilirsiniz

Elma sirkesi bin yıllardır kullanılan şifalı içecekler arasındadır. Araştırmalar elma sirkesinin kan şekerini düşürmesi gibi pek çok yararlarının olduğunu göstermektedir. Beslenmemize elma sirkesi eklemenin kilo vermemize de yardımcı olabileceği son yıllarda yapılan çalışmalarda gösterildi.

On iki haftalık bir çalışmada 144 obez Japon günde 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi suyum içerisine karıştırılarak tükettiler. Denekler olağan beslenme ve fiziksel aktivitelerine çalışma boyunca bir değişiklik yapmadan devam ettiler. Sonuçlar plasebo grubu ile karşılaştırıldı.  Günde 1-2 yemek kaşığı (15-30 ml) elma sirkesi tüketenlerde:

Kilo kaybı: 1.4 – 1.7 kg

Vücut yağında azalma: %0.7 – %0.9

Bel çevresinde azalma: 1.4 – 1.9 cm

Trigliseritlerde (kan yağları) %26 azalma görüldü.

Buna karşılık, elma sirkesi tüketmeyen plasebo grubundakilerde vücut ağırlığında 0.4 kg artış olurken bel çevresinde de artış görüldü. Sonuç olarak günde 1-2 yemek kaşığı tüketilmesi kilo vermenize, bel çevresinde incelmeye, yağ oranınızda ve kan yağlarınızda azalmaya yardımcı olabiliyor.

Günlük  önerilen 1-2 yemek kaşığı (15-30 ml) elma sirkesini 2-3 doza bölmek suretiyle suyla karıştırarak yemeklerden önce içmeniz en iyisi. Zeytinyağıyla karıştırarak salata sosunda da kullanabilirsiniz. Yeşillik, salatalık ve domatesle hazırlayacağınız elma sirkeli zeytinyağlı salata buna bir örnek olabilir.

Elma sirkesinin bu önerilen dozdan daha fazla alınmasını tavsiye etmiyoruz. Aslında en doğrusu günde 1 tatlı kaşığı ile başlayarak nasıl tolere edeceğinizi görmek olmalı. Ayrıca bir defada 1 yemek kaşığından (15 ml) fazla alınması bulantıya neden olabilir.

Kilo verdirmenin yanı sıra elma sirkesinin başka sağlık yararları da  var:

  • Kan şekeri ve insülini düşürür: Yüksek karbonhidratlı bir yemek yendikten sonra kan şekerini ve insülin düzeylerini düşürdüğü gösterilmiş.
  • İnsülin duyarlılığında artış: İnsülin dirence veya tip 2 diyabeti olan kişilerde elma sirkesi verildiğinde insülin duyarlılığında %34 artış olmuş.
  • Polikistik Over semptomlarında düzelme sağlar: 90–110 gün süreyle elma sirkesi kullanan polikistik over sendromlu (PCOS) 7 kadından 4’ünde ovülasyonun (yumurtlama) yeniden başladığı görülmüş.
  • Kan basıncında azalma. Kan damarlarının büzülmesinde sorumlu enzimi inhibe ederek kan basıncı düzeylerini düşü

Zararlı bakteri ve virüsleri öldürür: Elma sirkesinin besin zehirlenmesine neden olan bakterileri ve virüsleri %90-95 oranında öldürdüğü gösterilmiştir.

Back To Top