skip to Main Content

Hindistan Cevizi Şekeri – Sağlıklı Bir Şeker Alternatifi Olabilir mi?

Şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun zararlı etkileri gün ışığına çıktıkça insanlar doğal alternatiflere yönelme arayışındalar. Son yıllarda hindistancevizi şekeri doğal bir şeker alternatifi ve tatlandırıcı olarak çok popüler oldu. Hindistancevizi palmiyesi ağacından elde edilen bu şekerin daha besleyici ve glisemik indeksinin şekerden daha düşük olduğu doğru. Hindistan cevizi palmiyesi şekeri olarak da bilinen bu madde hindistancevizi bitkisinin şekerli özsuyundan elde ediliyor.

Beyaz şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu her hangi bir nütrient içermediğinden “boş” kalori sağlamaktan öte faydaları yoktur. Hindistan cevizi şekeri ise bu ağaçta bulunan nütrientlerden az da olsa içerir. Demir, çinko, kalsiyum ve potasyumun yanı sıra yine sağlık yararlarına sahip kısa zincirli yağ asitleri, polifenoller ve antioksidanlar barındırır.

Lif zengini

Hindistancevizi şekerinde glikoz emilimini yavaşlatan inülin lifi bulunur. Bu da hindistancevizi şekerinin glisemik indeksinin, yani içerisindeki şekerin kana karışma hızının, beyaz şekerden daha düşük olmasını açıklamaktadır.  Ne var ki hindistancevizi şekerinin kalorisi beyaz şeker ile aynıdır ve yukarıda saydığım nütrientlerden kayda değer miktarda alabilmek için çok fazla tüketmek gerekecektir.

Glisemik indeksi düşük ama…

Glisemik indeksi (Gİ) bir gıdanın kan şekeri düzeylerini ne kadar hızlı yükselttiğinin ölçüsüdür. Saf glikozun Gİ değer 100 kabul edildiğinde Gİ değeri 50 olan bir gıda, kan şekerini ondan iki kat daha yavaş yükseltir. Hindistancevizi şekerinin glisemik indeksi 35 iken beyaz şekerin 60 civarındadır. Ne var ki bir gıdanın glisemik indeksi, onun elde edildiği kaynağa göre değişiklik gösterebildiğinden,  güvenilir bir ölçü değildir. Bir gıda yenildikten sonra kişinin kan şekeri düzeyini ne kadar yükselttiğinin ölçüsü olan glisemik yük (GL) ve kalori açısından bakıldığında ise hindistancevizi şekeri ve beyaz şeker arasında fark yoktur.

Fruktozun tehlikesini unutmayın

Hindistancevizinin mucizevi bir şeker alternatifi olduğu hissine kapılmayın. Mutfağımızda bulunan beyaz şekerin tek zararı boş kalori vermesi değildir. Ondan daha kötü olan yanı %50’sinin fruktoz olmasıdır. Fruktoz başta karaciğer yağlanması olmak üzere metabolik sorunlara neden olmasından ötürü özellikle uzak durmamız gereken bir şeker türüdür. Hindistancevizi şekeri de fruktoz neredeyse normal beyaz şeker ile aynı oranda fruktoz içermektedir.

Sonuç olarak, doğal üretim biçimi, fruktozunun biraz daha az olması (%39-49 arasında), lif ve mütevazi nütrient  içeriği açısından hindistancevizi şekerini tercih edebilirsiniz ama beyaz şekerle karşılaştırıldığında sadece “kötünün iyisidir” denebilir. Ama kesinlikle her gün yemeniz gereken bir şey olamaz. İyimser bir bakışla,  bal yemek nasıl ki rafine şeker yemekten ehven ise hindistancevizi şekeri de rafine (beyaz) şekere tercih edilebilir ama en doğrusu şekerden uzak durmaktır.

 

Back To Top