skip to Main Content

Bitter Çikolata

Hangi Çikolatayı Yiyelim

Çikolata sevmeyen varsa da sevenlerin daha fazla olduğuna kuşku yok. Aslında son derece sağlıklı ve besleyici bir gıda olmasına rağmen çikolata hiç sağlıklı olmayan işlemler ve üretim yöntemleri sonucunda uzun süre ‘kara listede’ yer almış ve süpermarket raflarını süsleyen gofret, şekerleme ve bonbonlarla bir tutulmuştur. Oysaki yüksek oranda saf kakaodan üretilen, zararlı yağlar ve zararlı karbonhidratlar, olur olmaz katkı maddeleri içermeyen koyu renkli  ‘bitter çikolata’ kesinlikle sağlıklı bir besindir. Sağlığımız için şaşırtıcı faydaları vardır. Maya uygarlığında kakaoya ‘tanrıların gıdası’ demesi, tapınakların taş duvarlarına bu bitkinin resimlerinin kazınmış olması ve bahçelerinde kakao ağaçları yetiştirmeleri ona verdikleri önemi göstermektedir.

Çikolatanın üretildiği kakaoda magnezyum, kükürt, çinko, demir, bakır, potasyum, manganez ve kalsiyum gibi mineralleri ve B1, B2, B3, B5, B8 ve E vitaminleri bulunur. Kakao yağında zeytinyağı gibi vücuda yararlı bir yağ olan oleik asit ve doymuş yağlar vardır.

Bitter çikolata dediğimiz koyu renkli çikolata kakaoya yağ ve şeker eklenerek üretilir. Açık kahve renkli sütlü çikolatadan farkı çok az süt ürünleri içermemesi ya da çok az içermesidir. Genel olarak kakao içeriği %70 veya daha yüksek olan çikolatalar “bitter” çikolata olarak adlandırılır.

Bitter çikolatanın güçlü antioksidan aktivitesi iyi bilinir. Gerçekten de antioksidan aktivitesinin, yabanmersini ve acai gibi meyvelerden daha büyük olduğu gösterilmiştir. Bitter çikolata ile kalp hastalığı riskinin azalması ve beyin fonksiyonlarında iyileşme ile bağlantı kuran çalışmalar vardır.

Bitter çikolata seçerken mümkün olduğu kadar az sayıda başka madde içermesi ve içerisinde en fazla bulunan şeyin kakao olmasına dikkat edilmelidir. Kakao tozu, kakao yağı da kabul edilebilir katkılardır.

Şekersiz bitter çikolata bulmak güç olsa da şeker miktarı ne kadar düşükse genellikle kakao oranı o kadar yüksektir. Bitter çikolataya eklenen başka bir katkı olan lesitin, çoğunlukla soya kaynaklıdır ama çikolatanın sağlıklı etkilerini azaltacak miktarda değildir.  İyi kaliteli bitter çikolatada süt bulunmaması gerekir. Bunun tek istisnası süt yağıdır. Bitter çikolatada en çok bulunan aroma vanilyadır. Aromatik bir bitter çikolata yemek istiyorsanız organik olanlarını seçin. Organik çikolata biraz daha pahalı olmakla birlikte içerisinde yapay kimyasallar, böcek öldürücüler barındırmayan ürünlerdir.

İçinde trans yağ bulunan bitter çikolatalardan uzak durum. Trans yağ tüketimi kalp hastalığı için anlamlı bir risk faktörü. Bazı üreticiler raf ömrünü uzatmak için çikolataya trans yağ eklemektedir. Hidrojene veya parsiyel (kısmi) hidrojene nebati yağ ifadeleri trans yağ anlamına gelir.

 

Back To Top