skip to Main Content

Bahar Geldi

Bahar Geldi! Temizlik Vakti:)

Sevgili Dostlarım, soğuk kış günleri artık geride kaldı, baharın tatlı sıcaklığı yavaştan kendini hissettirmeye başladı. Bahar mevsimi bütün dünya kültürlerinin yenilenmeyi, taze başlangıçları kutladığı bir zaman dilimi. Siz de holistik yapınızı güçlendirecek ritüellerle bahara merhaba deyin, görünen ve görünmeyen dünyaların sonsuz olasılıklarına gönül kapınızı açık tutun. Simgeler ruhun lisanıdır, ritüeller bu lisanın akıcı konuşulmasıdır. Ruh, beden ve zihninizi yorucu ve baskılayıcı geçen kış aylarından sonra yeniden dirilişe hazırlayın. Yazımın devamı Facebook sayfamda sizleri bekliyor. Sevgi ve Şifayla Kalın.

  1. Tabiat Ana’ya Koşun

Baharın doğal güzelli bütün kâdim kültürlerde kutlanan ritüellerin konusudur. Eski Roma’da bahar gündönümünden sonra günlerin uzaması bitki dünyasının tanrısı olan Attis’in yeniden doğuşuna adanmıştı. Üretkenlik tanrıçaları olan Eski Yunan’da Afrodit, Amerika Yerlilerinde Tonantzin, Afrika’da Oshun, İskandinav Ülkeleri’nde Freya ve Roma’da Flora için baharda kutlama törenleri düzenlenirdi. Bizim coğrafyamızdaki Nevruz da bu ritüellerin bir örneğidir. Dış mekân ritüelleri bize baharın yenileyici enerjisini aktarır, dışarı  çıkın, ağaç dikin, mahallenizdeki parkı temizleyin, doğada piknik yapın, kuşlara yem verin, çıplak ayakla çimlerde dolaşın. Tabiatın ve doğal hayatın sizi evrenle birleştiren kozmik bir pencere olduğunu düşünün.

  1. Evinizi Temizleyin

Eski Roma’da bahar geldiğinde kadınlar ocak tanrıçası Vesta onuruna evlerinde bahar temizliği yaparlardı. Kışın yaşam alanlarınızda ağırlığından evinizi temizleyerek kurtulun. Erken kalkın, giysilerinizi, kitapları, dağınız olan her şeyi toplayın, düzenleyin. Camları, perdeleri açın, bahar havası ve güneş içeri girsin. İhtiyacınız olmayan fazlalıkları ihtiyacı olanlara bağışlayın. Bahar temizliğini tamamlayınca üzerinizden bir yük kalktığını, inanılmaz rahatladığınızı hissedeceksiniz. Bir tütsü veya buhurdanlıkla yapacağınız aromaterapi bu rahatlamanın verdiği hazzı bütünleyecektir.

 

  1. Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun

Düşüncelerimiz duygularımızı etkiler, duygularımız da yaptığımız seçimleri. Seçimlerimizi yanlış yaparsak kişiliğimiz ve yazgımız bundan etkilenir. Herkesin mutlu ve olumlu olduğu bir odaya girdiğinizde kendinizi nasıl hissedeceğinizi düşünün, sonra bir de sürekli şikayet eden ve negatif insanlarla dolu bir odaya girdiğinizde nasıl hissedeceğinizi düşünün. Unutmayın ki duygular bulaşıcıdır. Şimdi bu iki odadakinden hangisinde bulunanların fikirlerini dinlemek istediğinize karar verin. Kuşkusuz negatif odadan bir an önce kaçmak isteyeceksiniz. Onun için hayatınızdaki olumsuz duygusal yüklerden bir an önce kurtulmaya bakın. Baharın enerjisini olumsuzluklardan arınmak için kullanabilirsiniz. Ruhunuzu havalandıran kitaplar okuyun, filmler izleyin, etkinliklere katılın.

  1. Sevgi Sepeti

Küçük kağıt parçalarına sevdiğiniz, hoşlandığınız, size destek olan, sizi önemseyen, değer veren insanların (hayattakiler ve ölmüş olanlar dahil) isimlerini yazın. Bunları bir sepete koyun. Her gün sepetten bir isim çekin. Çıkan isim hayatta ise mail yada telefonla iletişime geçin, hal hatır sorun, yapabileceğiniz bir yardım veya destek olabilir mi düşünçün veya kendisine ulaşamıyorsanız düşüncenizden geçirin. Onun için neler yapabileceğinizi gün boyunca düşünün. Çektiğiniz kişi bu dünyadan göçmüşse hayırla yad edin, güzel anılarınızı zihninizde canlandırın.

  1. Uçucu Yağlar ve Değerli Taşlar

Koç burcu bahar mevsimini başlatan burçtur. Simgenin enerjisini harekete geçirmek için Lal taşı, akik, elmas, mor kuvars (ametist), zümrüt, topaz gibi koç burcuna ait değerli taşlardan birini edinin. Üzerine koç burcunun yağlarından karanfil, kişniş, günlük, neroli veya pinen yağlarından birini sürün. Taşı elinizde tutarak bakın, uçucu yağın aromasını içinize çekin, içinizdeki Koçu güçlendirin.

  1. Dilek Çiçekleri

Baharla ilgili yeni başlangıçlara dair dileklerinizi kağıt şeritlere yazarak, fulya gibi baharda kolayca bulabileceğiniz küçük çiçek buketlerinin etrafına sarın. Bunları sevdiklerinize, dostlarınıza, karşılaştığınız insanlara verin, barış ve umudun yeşereceği bir dünya arzulayın. İyi dileklerinizi paylaşın.

Back To Top