skip to Main Content

Anın Farkında Olmak

Her yeni gün bize yeni bir fırsat sunar. Dünden biraz daha farklı, kendimiz ve sevdiklerimiz için biraz daha iyi bir şeyler yapma fırsatıdır bu. Hepimizin kendine özgü yetenekleri olduğu kadar, aşmak zorunda oldukları güçlükleri, arzuları ve yaşamış olduğu düş kırıklıkları vardır. Hepimizin yaşadıklarından çıkardığı dersler, yaşantımıza anlam katan içsel yolculukları ve etkileyecekleri insanlar var ve olacak. Her yeni gün bize yaşadığımız ana, şimdiye odaklanmak ve o anı yaratmak için temiz bir sayfa açıyor. Her yeni gün, ne yapacağımıza, kim olacağımıza ve nereye gideceğimize dair yeni seçimler yapma imkânı sunuyor bizlere. Güzel değil mi?
Bu imkân, aslında kendimiz ve sevdiklerimiz için daha iyi bir hayat yaratmak demek. İyi bir hayat inşa etmek ve yaşamak her zaman, her gün gökkuşağı, kelebekler, çiçekler, gülücükler gibi güzelliklere dair bir hayat olmayabilir. Bir yanlış daha yapmak, yeni bir risk almak, stres ve kaygı bu hayata KDV gibi dahildir. Kendinize ve çevrenizdekilere karşı daha şefkatli, anlayışlı, sevecen olmak ve en önemlisi kendinize ve onlara samimi davranmak iyi bir hayat yaratmak için vazgeçilmezdir. Mabediniz olan bedeninizin, sizi evrenle bütünleştiren ruhunuzun, dünyayı kavramınızı sağlayan zihninizin ihtiyaçlarına saygı duymak, onların isteklerini karşılamak, onları rahatça gelişebilecekleri koşulları sağlamak da iyi bir hayat yaratmak için elzemdir. Dünyevi ve basit konular gibi görünen doğru beslenmek, daha çok su içmek, yorulunca dinlenmek, müzik dinlemek, iyi bir uyku çekmek, yaptığınız işe kısa bir süre ara verip gevşemek gibi küçük ama önemli daha nice gündelik ayrıntıyı ihmal etmeyelim. Dışarıda daha çok zaman geçirmek, tabiatın kucağında onun yeşiliyle bütünleşmek, modern mağaralarımızdan güneşe çıkmak, temiz havayı doyasıya içimize çekmek, denizin maviliklerine dalmak. Bunları unutmayalım. Kendinize kaliteli zaman ayırmak bazen temponuzu düşürmek, daha az iş yapmak anlamına gelebilir. Olsun. Kendinizden bunları esirgemeyin. İçgörünüzü yitirmeyin, içinize odaklanın, kendinizle daha derin bir bağ kurun. Aynı şeyi hayatınızdaki kişiler için de yapın; onlara odaklanın, onlarla daha derin bağlar kurun.
Bizler geçmiş ve hikâye değiliz. Biz bugün ve şimdiyiz. Gerçek şimdi ve yaşadığımız andır. İnsan geçmişe ve geleceğe bakabilen bir canlı ama yaşadığımız gün, bugündür. Her yeni gün boş bir tuval, temiz bir levha, beyaz bir sayfadır. Günün sonunda ona ne çizdiğimize bakalım ve bu bizi mutlu etsin.

Back To Top